Recom Power R1S12-3.309/H-R
R1S12-3.309/H-R picture photo
Mfg. Part Number
R1S12-3.309/H-R
Brief Description
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 09VOUT
Datasheet Download
R1S12-3.309/H-R.pdf
Availability of R1S12-3.309/H-R
QUANTITY
R1S12-3.309/H-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R1S12-3.309/H-R
Internal Part NumberEIS-R1S12-3.309/H-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R1S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)111mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1S12-3.309/H-R
Related LinksR1S12-3, R1S12-3.309/H-R Datasheet, Recom Power Distributor
R1S12-3.309/H-R Details Description
Related parts for R1S12-3.309/H-R
IC REG BUCK ADJ 3A TO263-7 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.2 OHM 5% 2500W datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 1% 9W 3921 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TBF/P BRSS PLT (3MM) 100/70 datasheet.pdf