Recom Power R1S12-3.33.3-R
R1S12-3.33.3-R picture photo
Mfg. Part Number
R1S12-3.33.3-R
Brief Description
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
R1S12-3.33.3-R.pdf
Availability of R1S12-3.33.3-R
QUANTITY
R1S12-3.33.3-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R1S12-3.33.3-R
Internal Part NumberEIS-R1S12-3.33.3-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R1S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)303mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1S12-3.33.3-R
Related LinksR1S12-3, R1S12-3.33.3-R Datasheet, Recom Power Distributor
R1S12-3.33.3-R Details Description
Related parts for R1S12-3.33.3-R
RES SMD 20 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 7/8" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
BEARING CUP datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 250MW SOD123 datasheet.pdf
CTV 11C 2#20 9#10 SKT J/N RECP datasheet.pdf
3300UF 10V 12,5X20 datasheet.pdf