Recom Power R1SE-1505/H2-R
R1SE-1505/H2-R picture photo
Mfg. Part Number
R1SE-1505/H2-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT
Datasheet Download
R1SE-1505/H2-R.pdf
Availability of R1SE-1505/H2-R
QUANTITY
R1SE-1505/H2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R1SE-1505/H2-R
Internal Part NumberEIS-R1SE-1505/H2-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R1SE-H2
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.26" H (12.8mm x 10.7mm x 6.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency74%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1SE-1505/H2-R
Related LinksR1SE-15, R1SE-1505/H2-R Datasheet, Recom Power Distributor
R1SE-1505/H2-R Details Description
Related parts for R1SE-1505/H2-R
RES 39K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
THYRISTOR 180V 400A SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 3.81MM GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
ST-08S1N8A8005S datasheet.pdf
LED WHITE 4000K 80CRI SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf