Recom Power R1Z-123.3/H
R1Z-123.3/H picture photo
Mfg. Part Number
R1Z-123.3/H
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 12VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
R1Z-123.3/H.pdf
Availability of R1Z-123.3/H
QUANTITY
R1Z-123.3/H Order Process
Ship out your order
Specifications of R1Z-123.3/H
Internal Part NumberEIS-R1Z-123.3/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R1Z
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)11.4V
Voltage - Input (Max)12.6V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)303mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension2.02" L x 0.42" W x 0.35" H (51.2mm x 10.7mm x 9.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency60%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1Z-123.3/H
Related LinksR1Z-1, R1Z-123.3/H Datasheet, Recom Power Distributor
R1Z-123.3/H Details Description
Related parts for R1Z-123.3/H
IC OPAMP GP 2MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.1 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 37 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 4POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
LED WHITE 6SMD datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 50OHM PCB datasheet.pdf