Recom Power R1Z-123.3/P
R1Z-123.3/P picture photo
Mfg. Part Number
R1Z-123.3/P
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 12V IN 3.3V OUT
Datasheet Download
R1Z-123.3/P.pdf
Availability of R1Z-123.3/P
QUANTITY
R1Z-123.3/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R1Z-123.3/P
Internal Part NumberEIS-R1Z-123.3/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R1Z
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)11.4V
Voltage - Input (Max)12.6V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60%
Power (Watts) - Max660mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1Z-123.3/P
Related LinksR1Z-1, R1Z-123.3/P Datasheet, Recom Power Distributor
R1Z-123.3/P Details Description
Related parts for R1Z-123.3/P
CAP CER 0.033UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 10UF 10V 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
FUSE 250A 690V 1EK/86 AR UC datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 100TQFP datasheet.pdf
IC VREF GENERATOR I2C 17CH 32QFN datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 5NS 176TQFP datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 1W 0805 WIDE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEADER SLOTTED 2.54MM datasheet.pdf