Recom Power R1Z-123.3/P
R1Z-123.3/P picture photo
Mfg. Part Number
R1Z-123.3/P
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 12V IN 3.3V OUT
Datasheet Download
R1Z-123.3/P.pdf
Availability of R1Z-123.3/P
QUANTITY
R1Z-123.3/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R1Z-123.3/P
Internal Part NumberEIS-R1Z-123.3/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R1Z
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)11.4V
Voltage - Input (Max)12.6V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60%
Power (Watts) - Max660mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1Z-123.3/P
Related LinksR1Z-1, R1Z-123.3/P Datasheet, Recom Power Distributor
R1Z-123.3/P Details Description
Related parts for R1Z-123.3/P
SWITCH DIP TOP SLIDE EXT 10POS datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC INTERFACE datasheet.pdf
CORD 5 POS MALE 6M 22 AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 545MA 420 MOHM datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 5' TAA datasheet.pdf
MESFET GAAS 26GHZ PKG 73 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf