Recom Power R1Z-3.305-R
R1Z-3.305-R picture photo
Mfg. Part Number
R1Z-3.305-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 3.3V IN 5V OUT
Datasheet Download
R1Z-3.305-R.pdf
Availability of R1Z-3.305-R
QUANTITY
R1Z-3.305-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R1Z-3.305-R
Internal Part NumberEIS-R1Z-3.305-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R1Z
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3.1V
Voltage - Input (Max)3.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1Z-3.305-R
Related LinksR1Z-3, R1Z-3.305-R Datasheet, Recom Power Distributor
R1Z-3.305-R Details Description
Related parts for R1Z-3.305-R
CAP CER 10000PF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M20-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
CAP CER 7.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
POE INJECTOR 16.8W 48V DESKTOP datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.5A 120 MOHM TH datasheet.pdf
CAP 1F -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf