Recom Power R1Z-3.305-R
R1Z-3.305-R picture photo
Mfg. Part Number
R1Z-3.305-R
Brief Description
CONV DC/DC 1W 3.3V IN 5V OUT
Datasheet Download
R1Z-3.305-R.pdf
Availability of R1Z-3.305-R
QUANTITY
R1Z-3.305-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R1Z-3.305-R
Internal Part NumberEIS-R1Z-3.305-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesECONOLINE R1Z
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3.1V
Voltage - Input (Max)3.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1Z-3.305-R
Related LinksR1Z-3, R1Z-3.305-R Datasheet, Recom Power Distributor
R1Z-3.305-R Details Description
Related parts for R1Z-3.305-R
CONN HEADR BRKWAY .100 25POS R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS FMAL SLV PCB BLK datasheet.pdf