Recom Power R1Z-3.315/P-R
R1Z-3.315/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R1Z-3.315/P-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 15VOUT
Datasheet Download
R1Z-3.315/P-R.pdf
Availability of R1Z-3.315/P-R
QUANTITY
R1Z-3.315/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R1Z-3.315/P-R
Internal Part NumberEIS-R1Z-3.315/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R1Z
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3.1V
Voltage - Input (Max)3.5V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)66mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension2.02" L x 0.42" W x 0.35" H (51.2mm x 10.7mm x 9.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency60%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1Z-3.315/P-R
Related LinksR1Z-3., R1Z-3.315/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R1Z-3.315/P-R Details Description
Related parts for R1Z-3.315/P-R
OSC PROG BLANK 3.3V LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP CYCLE STOP datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.2K OHM 1% 30W datasheet.pdf