| Internal Part Number | EIS-R20GRN-5-0080 | |
| PCN Design/Specification | ORCA R Series EOL 1/Sep/2015 | |
| Standard Package | 60 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Indication - Discrete | |
| Series | Orca R | |
| Packaging | Tube | |
| Color | Green | |
| Lens Color | Colorless | |
| Lens Transparency | Clear | |
| Millicandela Rating | 3000mcd | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.4V | |
| Current - Test | 20mA | |
| Viewing Angle | 80° | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wavelength - Dominant | 521nm | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Features | - | |
| Package / Case | 4-DIP (0.200", 5.08mm) | |
| Supplier Device Package | - | |
| Size / Dimension | 7.60mm L x 7.60mm W | |
| Height (Max) | 6.90mm | |