Recom Power R24P12S/R6.4
R24P12S/R6.4 picture photo
Mfg. Part Number
R24P12S/R6.4
Brief Description
CONV DC/DC 1W 24VIN 12VOUT
Datasheet Download
R24P12S/R6.4.pdf
Availability of R24P12S/R6.4
QUANTITY
R24P12S/R6.4 Order Process
Ship out your order
Specifications of R24P12S/R6.4
Internal Part NumberEIS-R24P12S/R6.4
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RxxPxx/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)84mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation6.4kV (6400V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R24P12S/R6.4
Related LinksR24P12, R24P12S/R6.4 Datasheet, Recom Power Distributor
R24P12S/R6.4 Details Description
Related parts for R24P12S/R6.4
DIODE ZENER 2.4V 150MW SMINI2 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 34POS 15AU datasheet.pdf
CONN 20POS 2MM HEADER DL STR SMD datasheet.pdf
VARISTOR 389V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf