Recom Power R24P205S/R6.4
R24P205S/R6.4 picture photo
Mfg. Part Number
R24P205S/R6.4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 24VIN 05VOUT
Datasheet Download
R24P205S/R6.4.pdf
Availability of R24P205S/R6.4
QUANTITY
R24P205S/R6.4 Order Process
Ship out your order
Specifications of R24P205S/R6.4
Internal Part NumberEIS-R24P205S/R6.4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPurpose of DC/DC Converters
High-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RxxP2xx/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)400mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation6.4kV (6400V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R24P205S/R6.4
Related LinksR24P20, R24P205S/R6.4 Datasheet, Recom Power Distributor
R24P205S/R6.4 Details Description
Related parts for R24P205S/R6.4
CONV DC/DC 48V 20A 5V OUT 100W datasheet.pdf
METRAL 1000 RCPT 5ROW SIGNAL datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.3A TO-9 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 0.3W 0102 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 21POS datasheet.pdf
Connector Socket 86 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf