Recom Power R24P205S/X2/R6.4
R24P205S/X2/R6.4 picture photo
Mfg. Part Number
R24P205S/X2/R6.4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 24VIN 05VOUT
Datasheet Download
R24P205S/X2/R6.4.pdf
Availability of R24P205S/X2/R6.4
QUANTITY
R24P205S/X2/R6.4 Order Process
Ship out your order
Specifications of R24P205S/X2/R6.4
Internal Part NumberEIS-R24P205S/X2/R6.4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPurpose of DC/DC Converters
High-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RxxP2xx/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)400mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation6.4kV (6400V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R24P205S/X2/R6.4
Related LinksR24P205S, R24P205S/X2/R6.4 Datasheet, Recom Power Distributor
R24P205S/X2/R6.4 Details Description
Related parts for R24P205S/X2/R6.4
BATTERY PK 7.5V C SIZE ALKALINE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2CHAN 3ST 16-SOEIAJ datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3.7A 6-TSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 3.81MM ORANGE datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 15ppm 9pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN DIN RCPT datasheet.pdf
BUSS FUSEBLOCK datasheet.pdf
1UF 63V 4X7MM 85C 1500H datasheet.pdf