Recom Power R24P212S/R6.4
R24P212S/R6.4 picture photo
Mfg. Part Number
R24P212S/R6.4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 24VIN 12VOUT
Datasheet Download
R24P212S/R6.4.pdf
Availability of R24P212S/R6.4
QUANTITY
R24P212S/R6.4 Order Process
Ship out your order
Specifications of R24P212S/R6.4
Internal Part NumberEIS-R24P212S/R6.4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPurpose of DC/DC Converters
High-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RxxP2xx/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)167mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation6.4kV (6400V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R24P212S/R6.4
Related LinksR24P21, R24P212S/R6.4 Datasheet, Recom Power Distributor
R24P212S/R6.4 Details Description
Related parts for R24P212S/R6.4
IC GATE NAND 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW SOD123 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO41 datasheet.pdf
EVAL BOARD CONTROL LOG DETECTOR datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.1MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT FWE GRN 16 datasheet.pdf