Recom Power R24P23.3S/P
R24P23.3S/P picture photo
Mfg. Part Number
R24P23.3S/P
Brief Description
CONV DC/DC 2W 24VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
R24P23.3S/P.pdf
Availability of R24P23.3S/P
QUANTITY
R24P23.3S/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R24P23.3S/P
Internal Part NumberEIS-R24P23.3S/P
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RxxP2xx
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)600mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation6.4kV (6400V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency70%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R24P23.3S/P
Related LinksR24P2, R24P23.3S/P Datasheet, Recom Power Distributor
R24P23.3S/P Details Description
Related parts for R24P23.3S/P
IC VREF SERIES 10V 8DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 28AWG 15SAU 4CKT datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFFER 220MHZ 4CH 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
M10MM HEAD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER PSIA datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
RES SMD 68M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 6800UF 8V CHA MNT datasheet.pdf