Recom Power R24P3.3S/X2/R6.4
R24P3.3S/X2/R6.4 picture photo
Mfg. Part Number
R24P3.3S/X2/R6.4
Brief Description
CONV DC/DC 1W 24VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
R24P3.3S/X2/R6.4.pdf
Availability of R24P3.3S/X2/R6.4
QUANTITY
R24P3.3S/X2/R6.4 Order Process
Ship out your order
Specifications of R24P3.3S/X2/R6.4
Internal Part NumberEIS-R24P3.3S/X2/R6.4
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RxxPxx/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)303mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation6.4kV (6400V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency70 ~ 80%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R24P3.3S/X2/R6.4
Related LinksR24P3.3S, R24P3.3S/X2/R6.4 Datasheet, Recom Power Distributor
R24P3.3S/X2/R6.4 Details Description
Related parts for R24P3.3S/X2/R6.4
CONN DB37 CRIMP FEM TIN datasheet.pdf
KIT TRIM POT 3339P SER 14 VALUES datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 17 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS MINI-UMNL RED datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 150MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 960MA 410 MOHM datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf