Eaton (formerly Cooper Bussmann) R25030-1SR
R25030-1SR picture photo
Mfg. Part Number
R25030-1SR
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS
Datasheet Download
R25030-1SR.pdf
Availability of R25030-1SR
QUANTITY
R25030-1SR Order Process
Ship out your order
Specifications of R25030-1SR
Internal Part NumberEIS-R25030-1SR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesR250
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass R
Fuse Size0.563" Dia x 2" L (14.3mm x 50.8mm)
Number of Circuits1
Voltage250V
Current Rating30A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleScrew Terminal
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R25030-1SR
Related LinksR2503, R25030-1SR Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
R25030-1SR Details Description
Related parts for R25030-1SR
CONN HEADER 8POS 2MM PCB TIN datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP SSMINI6 datasheet.pdf
RIBBON BLACK WAX FOR LS6 PRINTER datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET RF SGL 450MHZ TO-272-4 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 25W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf