Eaton (formerly Cooper Bussmann) R25030-2COR
R25030-2COR picture photo
Mfg. Part Number
R25030-2COR
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS
Datasheet Download
R25030-2COR.pdf
Availability of R25030-2COR
QUANTITY
R25030-2COR Order Process
Ship out your order
Specifications of R25030-2COR
Internal Part NumberEIS-R25030-2COR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesR250
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass R
Fuse Size0.563" Dia x 2" L (14.3mm x 50.8mm)
Number of Circuits2
Voltage250V
Current Rating30A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleBox Lug
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R25030-2COR
Related LinksR2503, R25030-2COR Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
R25030-2COR Details Description
Related parts for R25030-2COR
CONN RING STR 20AWG #10 PIDG datasheet.pdf
IC POWER SUPPLY SEQUENCER 24QFN datasheet.pdf
CAP CER 12PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 V PTH HDR/CLIP DR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 3W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC SMART CARD BRIDGE USB 64QFN datasheet.pdf
CAP FILM 1.1NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
MOD WIFI 802.11 A/B/G/N datasheet.pdf