Eaton (formerly Cooper Bussmann) R25100-2CR
R25100-2CR picture photo
Mfg. Part Number
R25100-2CR
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOK CART 250V 100A CHASSIS
Datasheet Download
R25100-2CR.pdf
Availability of R25100-2CR
QUANTITY
R25100-2CR Order Process
Ship out your order
Specifications of R25100-2CR
Internal Part NumberEIS-R25100-2CR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesR250
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass R
Fuse Size1.06" Dia x 5.88" L (26.9mm x 149.2mm)
Number of Circuits2
Voltage250V
Current Rating100A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleBox Lug
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R25100-2CR
Related LinksR2510, R25100-2CR Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
R25100-2CR Details Description
Related parts for R25100-2CR
CAP FILM 0.056UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
FILTER LINE PWR MED SQ 2A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8K FLASH 512B 28SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 160VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS CABLE SKT datasheet.pdf