Jonard Tools R28B-0100
R28B-0100 picture photo
Mfg. Part Number
R28B-0100
Manufacturer
Product Category
Wire Wrap
Brief Description
WIRE PVDF INS 28AWG BLUE 100'
Datasheet Download
R28B-0100.pdf
Availability of R28B-0100
QUANTITY
R28B-0100 Order Process
Ship out your order
Specifications of R28B-0100
Internal Part NumberEIS-R28B-0100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire Wrap Tools and Accessories
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyWire Wrap
Series-
PackagingRoll
Wire Gauge28 AWG
Conductor Diameter0.013" (0.32mm)
Length100' (30.5m)
Jacket (Insulation) MaterialPolyvinylidene Fluoride (PVDF)
Jacket (Insulation) Diameter0.023" (0.58mm)
Conductor MaterialCopper, Bare
Conductor PlatingSilver
Jacket ColorBlue
RatingsUL Style 1422
Features-
Operating Temperature105°C
Jacket (Insulation) Thickness0.005" (0.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R28B-0100
Related LinksR28B, R28B-0100 Datasheet, Jonard Tools Distributor
R28B-0100 Details Description
Related parts for R28B-0100
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 149A datasheet.pdf
TERMINAL PROGRAMMABLE 12.5" datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf