Vicor Corporation V300A48C500BS
V300A48C500BS picture photo
Mfg. Part Number
V300A48C500BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V300A48C500BS.pdf
Availability of V300A48C500BS
QUANTITY
V300A48C500BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48C500BS
Internal Part NumberEIS-V300A48C500BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48C500BS
Related LinksV300A4, V300A48C500BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48C500BS Details Description
Related parts for V300A48C500BS
FIXED IND 6.8UH 300MA 420 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 680 OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
IC FPGA 91 I/O 144EQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
SINGLE PRESET LED TIMER 230V datasheet.pdf
T-COUPLE K L=15CM 8M datasheet.pdf
OSC CMEMS 10.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf