Anaren R2B131350R0J5J0
R2B131350R0J5J0 picture photo
Mfg. Part Number
R2B131350R0J5J0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 50 OHM 5% 1W 1313
Datasheet Download
R2B131350R0J5J0.pdf
Availability of R2B131350R0J5J0
QUANTITY
R2B131350R0J5J0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R2B131350R0J5J0
Internal Part NumberEIS-R2B131350R0J5J0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesR2B
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesRF, High Frequency
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package1313
Size / Dimension0.050" L x 0.050" W (1.27mm x 1.27mm)
Height0.017" (0.43mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R2B131350R0J5J0
Related LinksR2B1313, R2B131350R0J5J0 Datasheet, Anaren Distributor
R2B131350R0J5J0 Details Description
Related parts for R2B131350R0J5J0
DEKAFIX FW 6.5 MKD 151-200 50/CD datasheet.pdf
CARDEDGE 40POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 175MA 4.2 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf