Recom Power R2D-1209/HP-R
R2D-1209/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
R2D-1209/HP-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-09VOUT
Datasheet Download
R2D-1209/HP-R.pdf
Availability of R2D-1209/HP-R
QUANTITY
R2D-1209/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R2D-1209/HP-R
Internal Part NumberEIS-R2D-1209/HP-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R2D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)111mA, 111mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.35" H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R2D-1209/HP-R
Related LinksR2D-12, R2D-1209/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
R2D-1209/HP-R Details Description
Related parts for R2D-1209/HP-R
RES ARRAY 4 RES 820K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC TRIPL DCP LASER CNTRL 20TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
IC FLASH 4GBIT VFBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf