Recom Power R2D-1505/HP-R
R2D-1505/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
R2D-1505/HP-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
R2D-1505/HP-R.pdf
Availability of R2D-1505/HP-R
QUANTITY
R2D-1505/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R2D-1505/HP-R
Internal Part NumberEIS-R2D-1505/HP-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R2D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA, 200mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.35" H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R2D-1505/HP-R
Related LinksR2D-15, R2D-1505/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
R2D-1505/HP-R Details Description
Related parts for R2D-1505/HP-R
RES SMD 39 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 1A 180 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16HTSSOP datasheet.pdf
RES 2.43M OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPDT PIN datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf