Recom Power R2D-1505-R
R2D-1505-R picture photo
Mfg. Part Number
R2D-1505-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
R2D-1505-R.pdf
Availability of R2D-1505-R
QUANTITY
R2D-1505-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R2D-1505-R
Internal Part NumberEIS-R2D-1505-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R2D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA, 200mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.35" H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R2D-1505-R
Related LinksR2D-1, R2D-1505-R Datasheet, Recom Power Distributor
R2D-1505-R Details Description
Related parts for R2D-1505-R
FIXED IND 68UH 450MA 1.21 OHM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 100MW SSSMINI3 datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 8200UH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 18MHZ RRO TSOT23-5 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
7+7 WAY EXT WALL MALE CRIMP datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 30POS 1MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT PIN datasheet.pdf