Recom Power R2D12-2409/H
R2D12-2409/H picture photo
Mfg. Part Number
R2D12-2409/H
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W +/-9VOUT SMD
Datasheet Download
R2D12-2409/H.pdf
Availability of R2D12-2409/H
QUANTITY
R2D12-2409/H Order Process
Ship out your order
Specifications of R2D12-2409/H
Internal Part NumberEIS-R2D12-2409/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R2D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)111mA, 111mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.35" H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R2D12-2409/H
Related LinksR2D12-, R2D12-2409/H Datasheet, Recom Power Distributor
R2D12-2409/H Details Description
Related parts for R2D12-2409/H
RES SMD 2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 940MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT RED W/WIRE 12" datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf