ebm-papst Inc. R2E190-RA26-20
R2E190-RA26-20 picture photo
Mfg. Part Number
R2E190-RA26-20
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
190 MM AC CENTRIFUGAL FAN
Datasheet Download
R2E190-RA26-20.pdf
Availability of R2E190-RA26-20
QUANTITY
R2E190-RA26-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of R2E190-RA26-20
Internal Part NumberEIS-R2E190-RA26-20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRadiCal Series Fans
Standard Package10
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesR2E190
Voltage - Rated230VAC
Size / DimensionRound - 190mm Dia
Width68.5mm
Air Flow347.3 CFM (9.84m³/min)
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeMotorized Impellers
Features-
Noise68 dB(A)
Power (Watts)70W
RPM2500 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP44
Operating Temperature-13 ~ 167°F (-25 ~ 75°C)
ApprovalsUL
Weight0.001 KG
Current Rating-
Voltage Range200 ~ 240VAC
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolyamide (PA), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R2E190-RA26-20
Related LinksR2E190-, R2E190-RA26-20 Datasheet, ebm-papst Inc. Distributor
R2E190-RA26-20 Details Description
Related parts for R2E190-RA26-20
CONN PC PIN CIRC 0.091DIA SILVER datasheet.pdf
KEY SWITCH ASY 6TERM datasheet.pdf
CABLE ASSY R/A MALE SNGL 5POS 5M datasheet.pdf
IC INVERTER QUAD 4-INPUT 48SSOP datasheet.pdf
LAMP SOCKET WEDGE FLYING T-3.25 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 90MA 9.7 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MOD 2 PINHDR 2X25P. datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf