ebm-papst Inc. R2E190-RA26-20
R2E190-RA26-20 picture photo
Mfg. Part Number
R2E190-RA26-20
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
190 MM AC CENTRIFUGAL FAN
Datasheet Download
R2E190-RA26-20.pdf
Availability of R2E190-RA26-20
QUANTITY
R2E190-RA26-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of R2E190-RA26-20
Internal Part NumberEIS-R2E190-RA26-20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRadiCal Series Fans
Standard Package10
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesR2E190
Voltage - Rated230VAC
Size / DimensionRound - 190mm Dia
Width68.5mm
Air Flow347.3 CFM (9.84m³/min)
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeMotorized Impellers
Features-
Noise68 dB(A)
Power (Watts)70W
RPM2500 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP44
Operating Temperature-13 ~ 167°F (-25 ~ 75°C)
ApprovalsUL
Weight0.001 KG
Current Rating-
Voltage Range200 ~ 240VAC
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolyamide (PA), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R2E190-RA26-20
Related LinksR2E190-, R2E190-RA26-20 Datasheet, ebm-papst Inc. Distributor
R2E190-RA26-20 Details Description
Related parts for R2E190-RA26-20
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAM NUT SCK datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 4POS .187/.250 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.75A 10DFN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
PARTITION PLATE datasheet.pdf
CB BTS FT 8 ASY datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf