Recom Power R2S-1505/P-R
R2S-1505/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R2S-1505/P-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 15VIN 05VOUT
Datasheet Download
R2S-1505/P-R.pdf
Availability of R2S-1505/P-R
QUANTITY
R2S-1505/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R2S-1505/P-R
Internal Part NumberEIS-R2S-1505/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R2S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)400mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.35" H (12.8mm x 10.7mm x 9.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R2S-1505/P-R
Related LinksR2S-15, R2S-1505/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R2S-1505/P-R Details Description
Related parts for R2S-1505/P-R
IC 8-BIT SHIFT REGISTER 24-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 46POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.5MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.1KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 5V SERIAL 10-UMAX datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES SMD 223 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK FOR 45MM BGA datasheet.pdf