Recom Power R2S12-243.3/HP-R
R2S12-243.3/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
R2S12-243.3/HP-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 24VIN 3.3VOUT SMD
Datasheet Download
R2S12-243.3/HP-R.pdf
Availability of R2S12-243.3/HP-R
QUANTITY
R2S12-243.3/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R2S12-243.3/HP-R
Internal Part NumberEIS-R2S12-243.3/HP-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R2S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)606mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.35" H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency70 ~ 75%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R2S12-243.3/HP-R
Related LinksR2S12-24, R2S12-243.3/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
R2S12-243.3/HP-R Details Description
Related parts for R2S12-243.3/HP-R
IC SRAM 18MBIT 150MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS R/A SOLDER GRAY datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 4A SC-70-6 datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 NYLON 16MM datasheet.pdf
BLZP 5.00/11/90F SN BK BX datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 15A datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
R/A SOLD HDR POWERBALDE datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD 15W datasheet.pdf