| Internal Part Number | EIS-R2T24-19-UFL | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RF Antennas | |
| Series | RooTenna™ | |
| Packaging | * | |
| Frequency Group | UHF (2 GHz ~ 3 GHz) | |
| Frequency (Center/Band) | 2.6GHz | |
| Frequency Range | 2.4GHz ~ 2.7GHz | |
| Antenna Type | Panel | |
| Number of Bands | 1 | |
| VSWR | 1.5 | |
| Return Loss | - | |
| Gain | 19dBi | |
| Power - Max | - | |
| Features | - | |
| Termination | Connector, U.FL | |
| Ingress Protection | - | |
| Mounting Type | Bracket Mount | |
| Height (Max) | 2.520" (64.00mm) | |