ebm-papst Inc. R3G225-RE19-04
R3G225-RE19-04 picture photo
Mfg. Part Number
R3G225-RE19-04
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
225 MM EC CENTRIFUGAL FAN
Datasheet Download
R3G225-RE19-04.pdf
Availability of R3G225-RE19-04
QUANTITY
R3G225-RE19-04 Order Process
Ship out your order
Specifications of R3G225-RE19-04
Internal Part NumberEIS-R3G225-RE19-04
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRadiCal Series Fans
Standard Package10
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesR3G225
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionRound - 225mm Dia
Width99mm
Air Flow753.4 CFM (21.34m³/min)
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeMotorized Impellers
FeaturesElectronic Commutation (EC)
Noise70 dB(A)
Power (Watts)170W
RPM2870 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature-13 ~ 122°C (-25 ~ 50°C)
ApprovalsUL
Weight0.001 KG
Current Rating-
Voltage Range100 ~ 130VAC
Material - FrameAluminum
Material - BladePolyamide (PA), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R3G225-RE19-04
Related LinksR3G225-, R3G225-RE19-04 Datasheet, ebm-papst Inc. Distributor
R3G225-RE19-04 Details Description
Related parts for R3G225-RE19-04
FAN BLWR CENT BALL 230VAC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
LENS LD1 DIFFUSER DRAGON 6DEG datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN W/CHOKE IEC 1A datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32.3MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 8.702K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
STR PLUG, 3.5MM, WIRE OP LATCH, datasheet.pdf