Vicor Corporation V375B36M300BL3
V375B36M300BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B36M300BL3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V375B36M300BL3.pdf
Availability of V375B36M300BL3
QUANTITY
V375B36M300BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B36M300BL3
Internal Part NumberEIS-V375B36M300BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B36M300BL3
Related LinksV375B36, V375B36M300BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B36M300BL3 Details Description
Related parts for V375B36M300BL3
RES SMD 1.54 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Header 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 270 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf