Harwin Inc. R40-3011002
R40-3011002 picture photo
Mfg. Part Number
R40-3011002
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
HEX STANDOFF M4 BRASS 10MM
Datasheet Download
R40-3011002.pdf
Availability of R40-3011002
QUANTITY
R40-3011002 Order Process
Ship out your order
Specifications of R40-3011002
Internal Part NumberEIS-R40-3011002
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesR40-301
TypeHex Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM4x0.7
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.276" (7.00mm) Hex
Between Board Height0.394" (10.00mm)
Length - Overall0.709" (18.00mm)
Features-
MaterialBrass
PlatingNickel
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R40-3011002
Related LinksR40-3, R40-3011002 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
R40-3011002 Details Description
Related parts for R40-3011002
TERM BLOCK RCPT 7POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 46POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TAPE LINERED LEAD FOIL 4"X5YD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DIP CABLE 40POS datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
MICRO 25C S 36" YEL JACKP NI datasheet.pdf
CAP FILM 36NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf