Harwin Inc. R40-4001002
R40-4001002 picture photo
Mfg. Part Number
R40-4001002
Brief Description
HEX STANDOFF M4 BRASS 10MM
Datasheet Download
R40-4001002.pdf
Availability of R40-4001002
QUANTITY
R40-4001002 Order Process
Ship out your order
Specifications of R40-4001002
Internal Part NumberEIS-R40-4001002
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesR40-400
TypeHex Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM4x0.7
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.276" (7.00mm) Hex
Between Board Height0.394" (10.00mm)
Length - Overall1.024" (26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R40-4001002
Related LinksR40-4, R40-4001002 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
R40-4001002 Details Description
Related parts for R40-4001002
IC D/A CONV 14BIT R-R 8-SOIC datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 1/2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 SQ WW datasheet.pdf
5+2 PF R/A SIGNAL RCPT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
SMARTSTEP JR PWR CONNECTOR datasheet.pdf
CONV DC/DC 155VIN 5.5VOUT 100W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 48VQFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 112BGA datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FUSE INDUST .25A 500V CLASS AM datasheet.pdf