Harwin Inc. R40-6611100
R40-6611100 picture photo
Mfg. Part Number
R40-6611100
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND SPACER M4 NYLON 11MM
Datasheet Download
R40-6611100.pdf
Availability of R40-6611100
QUANTITY
R40-6611100 Order Process
Ship out your order
Specifications of R40-6611100
Internal Part NumberEIS-R40-6611100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesR40-661
TypeRound Spacer
Threaded/UnthreadedUnthreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside0.179" (4.55mm)
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height0.433" (11.00mm)
Length - Overall0.433" (11.00mm)
Features-
MaterialNylon
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R40-6611100
Related LinksR40-6, R40-6611100 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
R40-6611100 Details Description
Related parts for R40-6611100
064 EURO TYPE B RECEPT BL ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 9SIP datasheet.pdf
ADC 12BIT 105MSPS 32-LLP datasheet.pdf
BOARD EVAL LM3445 110V datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
IC LINEFEED INTRFC 125V 16SOIC datasheet.pdf
R/A(M)JUMPER RG-178 500MM NAT datasheet.pdf