KEMET R413F11000000M
R413F11000000M picture photo
Mfg. Part Number
R413F11000000M
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1000PF 20% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
R413F11000000M.pdf
Availability of R413F11000000M
QUANTITY
R413F11000000M Order Process
Ship out your order
Specifications of R413F11000000M
Internal Part NumberEIS-R413F11000000M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Film Capacitors for Power Supplies and Power Electronics
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesR41
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.358" (9.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX1Y2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R413F11000000M
Related LinksR413F11, R413F11000000M Datasheet, KEMET Distributor
R413F11000000M Details Description
Related parts for R413F11000000M
PROCESS METER 0-10VDC LCD PNL MT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II DR R/A WIDE BODY datasheet.pdf
RES 2.55 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
LED YLW DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 330K OHM 16SOIC datasheet.pdf