KEMET R413N31004000K
R413N31004000K picture photo
Mfg. Part Number
R413N31004000K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 10% 300VAC RADIAL
Datasheet Download
R413N31004000K.pdf
Availability of R413N31004000K
QUANTITY
R413N31004000K Order Process
Ship out your order
Specifications of R413N31004000K
Internal Part NumberEIS-R413N31004000K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesR41
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX1Y2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R413N31004000K
Related LinksR413N31, R413N31004000K Datasheet, KEMET Distributor
R413N31004000K Details Description
Related parts for R413N31004000K
IC ENCORE MCU FLASH 8K 28SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 52PLCC datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMPING 16-22AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWESROTARY datasheet.pdf
4 SCREWS&HEX STAND-OFFS datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -40°C - 125°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEAT SHRINK 1=150M datasheet.pdf
BOX PLASTIC BLK 4.13"L X 2.72"W datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf