Harwin Inc. R44-1000902
R44-1000902 picture photo
Mfg. Part Number
R44-1000902
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
HEX STANDOFF 4-40 BRASS 9MM
Datasheet Download
R44-1000902.pdf
Availability of R44-1000902
QUANTITY
R44-1000902 Order Process
Ship out your order
Specifications of R44-1000902
Internal Part NumberEIS-R44-1000902
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesR44-100
TypeHex Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread Size#4-40
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.217" (5.50mm) Hex
Between Board Height0.354" (9.00mm)
Length - Overall0.354" (9.00mm)
Features-
MaterialBrass
PlatingNickel
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R44-1000902
Related LinksR44-1, R44-1000902 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
R44-1000902 Details Description
Related parts for R44-1000902
SWITCH DISCONNECT 3-125A 80VDC datasheet.pdf
FERR PWR 565 OHM 8A 1280 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC PWR AMP 700-800MHZ 28QFN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 1.2MM 3POS datasheet.pdf
ECCOSORB ELASTOMERS .030X12X12 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP M20 AND M25 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MEM CARD COMPACTFLASH 64GB SLC datasheet.pdf
4UF 200V 7.14X23.81 AXI datasheet.pdf