KEMET R46KI34704502M
R46KI34704502M picture photo
Mfg. Part Number
R46KI34704502M
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 20% 560VDC RAD
Datasheet Download
R46KI34704502M.pdf
Availability of R46KI34704502M
QUANTITY
R46KI34704502M Order Process
Ship out your order
Specifications of R46KI34704502M
Internal Part NumberEIS-R46KI34704502M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.433" W (18.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.752" (19.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R46KI34704502M
Related LinksR46KI34, R46KI34704502M Datasheet, KEMET Distributor
R46KI34704502M Details Description
Related parts for R46KI34704502M
DIODE GEN PURP 800V 8A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 20PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 48A DPAK datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG BTB 34POS DL VERT SMD datasheet.pdf
SENSOR PHOTO NPN 500MM 12-24VDC datasheet.pdf