KEMET R46KI347045N0M
R46KI347045N0M picture photo
Mfg. Part Number
R46KI347045N0M
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 20% 560VDC RAD
Datasheet Download
R46KI347045N0M.pdf
Availability of R46KI347045N0M
QUANTITY
R46KI347045N0M Order Process
Ship out your order
Specifications of R46KI347045N0M
Internal Part NumberEIS-R46KI347045N0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesR46
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC560V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.433" W (18.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.752" (19.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R46KI347045N0M
Related LinksR46KI34, R46KI347045N0M Datasheet, KEMET Distributor
R46KI347045N0M Details Description
Related parts for R46KI347045N0M
CAP FILM 1800PF 3% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.6 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 157 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 4V 10% 2910 datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
2.5 W/B RETAINER datasheet.pdf
RES 0.619 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RECT 1/2 OPER W/ ONE LED datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT PIN datasheet.pdf