Vishay/Dale RN60D9570FRE6
RN60D9570FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D9570FRE6
Brief Description
RES 957 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D9570FRE6.pdf
Availability of RN60D9570FRE6
QUANTITY
RN60D9570FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D9570FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D9570FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)957
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D9570FRE6
Related LinksRN60D9, RN60D9570FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D9570FRE6 Details Description
Related parts for RN60D9570FRE6
CONN HEADER .100 SINGL STR 8POS datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
IC LVL XLTR LV 6MBPS PP 9-UCSP datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC 1913 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 800 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf