Powerex Inc. R5100210XXWA
R5100210XXWA picture photo
Mfg. Part Number
R5100210XXWA
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 100A DO205AA
Datasheet Download
R5100210XXWA.pdf
Availability of R5100210XXWA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
R5100210XXWA Order Process
Ship out your order
Specifications of R5100210XXWA
Internal Part NumberEIS-R5100210XXWA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.55V @ 470A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)7µs
Current - Reverse Leakage @ Vr30mA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-205AA, DO-8, Stud
Supplier Device PackageDO-205AA (DO-8)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5100210XXWA
Related LinksR51002, R5100210XXWA Datasheet, Powerex Inc. Distributor
R5100210XXWA Details Description
Related parts for R5100210XXWA
HANDLE RND .187"DIA .625"H ALUM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PROG 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT CAP 28POS VERT GREEN datasheet.pdf
CMC R/ANGLE HDR ASSY 32CKT BRN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.3 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 20AWG 1000' datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf