Powerex Inc. R5100215XXWA
R5100215XXWA picture photo
Mfg. Part Number
R5100215XXWA
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 150A DO205AA
Datasheet Download
R5100215XXWA.pdf
Availability of R5100215XXWA
QUANTITY
R5100215XXWA Order Process
Ship out your order
Specifications of R5100215XXWA
Internal Part NumberEIS-R5100215XXWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 470A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)7µs
Current - Reverse Leakage @ Vr30mA @ 200V
Supplier Device PackageDO-205AA (DO-8)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5100215XXWA
Related LinksR51002, R5100215XXWA Datasheet, Powerex Inc. Distributor
R5100215XXWA Details Description
Related parts for R5100215XXWA
RES 50K OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 1W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SKT datasheet.pdf
IR CON 8 (6-8) PIN T9 CRIMP datasheet.pdf
TV 8C 8#8(TWIN) PIN PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf