Powerex Inc. R5100810XXWA
R5100810XXWA picture photo
Mfg. Part Number
R5100810XXWA
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 100A DO205AA
Datasheet Download
R5100810XXWA.pdf
Availability of R5100810XXWA
QUANTITY
R5100810XXWA Order Process
Ship out your order
Specifications of R5100810XXWA
Internal Part NumberEIS-R5100810XXWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.55V @ 470A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)7µs
Current - Reverse Leakage @ Vr30mA @ 800V
Supplier Device PackageDO-205AA (DO-8)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5100810XXWA
Related LinksR51008, R5100810XXWA Datasheet, Powerex Inc. Distributor
R5100810XXWA Details Description
Related parts for R5100810XXWA
FIXED IND 680UH 400MA 2.02 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
KIT BOARD EXTRA ZB2430-Q-R-S-A datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
RES 300 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
11.2 X 60 YD BULK datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 8A TO277 datasheet.pdf