Renesas Electronics America R5F100GCAFB#V0
R5F100GCAFB#V0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F100GCAFB#V0
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP
Datasheet Download
R5F100GCAFB#V0.pdf
Availability of R5F100GCAFB#V0
QUANTITY
R5F100GCAFB#V0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F100GCAFB#V0
Internal Part NumberEIS-R5F100GCAFB#V0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL78 ADC
RL78 Timer Units
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginWafer Fab Site Addition 21/Aug/2015
Wafer Fab Site Addition 21/Aug/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesRL78/G13
PackagingTray
Core ProcessorRL78
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityCSI, I²C, LIN, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O34
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x8/10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-LQFP
Supplier Device Package48-LFQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F100GCAFB#V0
Related LinksR5F100G, R5F100GCAFB#V0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F100GCAFB#V0 Details Description
Related parts for R5F100GCAFB#V0
BOX ABS GRAY 6.58"L X 4.21"W datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8TSSOP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20QSOP datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS VERT TIN GRY datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 200W 120V datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
HPX GAUGE UNAMP 0 PSI TO 100 PSI datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf