Renesas Electronics America R5F100GHDNA#U0
R5F100GHDNA#U0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F100GHDNA#U0
Brief Description
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 48QFN
Datasheet Download
R5F100GHDNA#U0.pdf
Availability of R5F100GHDNA#U0
QUANTITY
R5F100GHDNA#U0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F100GHDNA#U0
Internal Part NumberEIS-R5F100GHDNA#U0
Standard Package1
SeriesRL78/G13
PackagingTray
Core ProcessorRL78
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityCSI, I²C, LIN, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O34
Program Memory Size192KB (192K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x8/10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-HWQFN (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F100GHDNA#U0
Related LinksR5F100G, R5F100GHDNA#U0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F100GHDNA#U0 Details Description
Related parts for R5F100GHDNA#U0
FIXED IND 100UH 500MA 1.05 OHM datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 2.5A 16-TSSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 7.5KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 560K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf