Renesas Electronics America R5F100JEAFA#X0
R5F100JEAFA#X0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F100JEAFA#X0
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 52LQFP
Datasheet Download
R5F100JEAFA#X0.pdf
Availability of R5F100JEAFA#X0
QUANTITY
R5F100JEAFA#X0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F100JEAFA#X0
Internal Part NumberEIS-R5F100JEAFA#X0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL78 ADC
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginWafer Fab Site Addition 21/Aug/2015
Standard Package1,500
SeriesRL78/G13
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorRL78
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityCSI, I²C, LIN, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O38
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x8/10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case52-LQFP
Supplier Device Package52-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F100JEAFA#X0
Related LinksR5F100J, R5F100JEAFA#X0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F100JEAFA#X0 Details Description
Related parts for R5F100JEAFA#X0
RES TEMP SENS 270 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF 6-32 NYLON 1-1/4" datasheet.pdf
FUSE CERM 16A 250VAC 125VDC 5X20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K 5% DO-35 UL datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 28-12AWG datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 130MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 8POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf