Renesas Electronics America R5F100LCABG#U0
R5F100LCABG#U0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F100LCABG#U0
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64VFBGA
Datasheet Download
R5F100LCABG#U0.pdf
Availability of R5F100LCABG#U0
QUANTITY
R5F100LCABG#U0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F100LCABG#U0
Internal Part NumberEIS-R5F100LCABG#U0
PCN Assembly/OriginWafer Fab Site Addition 21/Aug/2015
Wafer Fab Site Addition 21/Aug/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesRL78/G13
PackagingTray
Core ProcessorRL78
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityCSI, I²C, LIN, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O48
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x8/10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFBGA
Supplier Device Package64-VFBGA (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F100LCABG#U0
Related LinksR5F100L, R5F100LCABG#U0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F100LCABG#U0 Details Description
Related parts for R5F100LCABG#U0
FACEPLATE 1 GANG GFCI OFF WHITE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1210 datasheet.pdf
CAP MICA 430PF 1% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 448 I/O 668FCBGA datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 20NS 52PLCC datasheet.pdf
EYELET 1/4A VIOLET datasheet.pdf
CONN SPLICE 16-20.5AWG THRU datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 150W datasheet.pdf
MODULE IE MINIFIBERLINX-II datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf