Renesas Electronics America R5F100MFAFA#X0
R5F100MFAFA#X0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F100MFAFA#X0
Brief Description
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 80LQFP
Datasheet Download
R5F100MFAFA#X0.pdf
Availability of R5F100MFAFA#X0
QUANTITY
R5F100MFAFA#X0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F100MFAFA#X0
Internal Part NumberEIS-R5F100MFAFA#X0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1,000
SeriesRL78/G13
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorRL78
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityCSI, I²C, LIN, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O64
Program Memory Size96KB (96K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 17x8/10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-LQFP
Supplier Device Package80-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F100MFAFA#X0
Related LinksR5F100M, R5F100MFAFA#X0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F100MFAFA#X0 Details Description
Related parts for R5F100MFAFA#X0
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X7R 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1A 500 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
ANT TWO-WAY VHF 150-160MHZ SM datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER ROTARY datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf